تبلیغات
شبكه Network شبكه Network - آشنائی با عناصر داخلی روتر
 

آشنائی با عناصر داخلی روتر

نویسنده: mahbod tarang

 

روتر یكی از دستگاه های شبكه ای مهم و حیاتی است كه از آن در شبكه های LAN و WAN استفاده می گردد . روترها تاكنون در مدل های متفاوت و با معماری مختلف طراحی ، تولید و عرضه شده اند . در این مطلب با عناصر اصلی داخلی یك روتر آشنا خواهیم شد .

پردازنده CPU : پردازنده مسئولیت اجرای دستورالعمل ها در سیستم عامل را برعهده دارد . مقداردهی اولیه سیستم ، عملیات روتینگ و كنترل اینترفیس شبكه از جمله وظایف یك پردازنده می باشد . CPU ،*یك ریزپردازنده است و در روترهای بزرگ ممكن است از چندین پردازنده استفاده گردد .
حافظه اصلی RAM : از حافظه فوق به منظور ذخیره اطلاعات جدول روتینگ ، صف های بسته های اطلاعاتی ، اجراء پیكربندی و cache سوئیچینگ سریع استفاده می*گردد . در اكثر روترها ، حافظه RAM فضای زمان اجراء برای نرم افزار IOS و زیر سیستم های مربوطه را فراهم می نماید . حافظه RAM منطقا" به دو بخش حافظه پردازنده اصلی و حافظه ورودی و خروجی مشترك تقسیم می گردد . از حافظه ورودی و خروجی مشترك Shared I/O توسط اینترفیس ها و به منظور ذخیره موقت بسته های*اطلاعاتی استفاده می گردد. با توجه به تكنولوژی استفاده شده در ساخت اینگونه حافظه ها ، پس از خاموش كردن و یا راه اندازی مجدد روتر اطلاعات موجود در حافطه RAM حذف می گردد . حافظه های فوق معمولا" از نوع DRAM حافظه RAM پویا بوده و می توان با افزودن ماژول های DIMMs ظرفیت آنان را تغییر و افزایش داد .
حافظه فلش Flash : از این نوع حافظه ها به منظور ذخیره نسخه كامل نرم افزار IOS استفاده می*گردد . روتر، معمولا" IOS پیش فرض خود را از حافظه فلش دریافت می نماید . با توجه به تكنولوژی استفاده شده در ساخت اینگونه حافظه ها ، همواره می توان نرم افزار ذخیره شده درون آنان را ارتقاء و با یك نسخه جدید جایگزین نمود . IOS ممكن است به صورت فشرده و یا معمولی ذخیره شده باشد . در اكثر روترها یك نسخه اجرائی از IOS در زمان راه اندازی روتر به حافظه RAM انتقال می یابد . در سایر روترها ، IOS ممكن است مستقیما" از طریق حافظه فلش اجراء گردد . با افزودن و یا تعویض ماژول های SIMMs و یا كارت های PCMCIA می*توان ظرفیت حافظه فلش را ارتقاء داد .
حافظه NVRAM : از این نوع حافظه های غیر فرار به منظور ذخیره پیكربندی راه اندازی روتر استفاده می گردد . در برخی دستگاه ها ، NVRAM بر اساس تكنولوژی EEPROMs و در سایر دستگاه ها به صورت حافظه های فلش پیاده سازی می گردد. اطلاعات موجود در NVRAM پس از خاموش شدن و یا راه اندازی مجدد روتر از بین نخواهند رفت .
گذرگاه ها Buses :اكثر روترها شامل یك گذرگاه سیستم و یك گذرگاه پردازنده می*باشند . از گذرگاه سیستم به منظور مبادله اطلاعات بین پردازنده و اینترفیس ها و یا تجهیزات جانبی نصب شده در یكی از اسلات های سیستم ، استفاده می گردد . گذرگاه فوق مسئولیت مبادله بسته های اطلاعاتی به اینترفیس ها را برعهده دارد دریافت و ارسال.
گذرگاه پردازنده توسط پردازنده و به منظور دستیابی عناصر از طریق حافظه اصلی روتر استفاده می گردد. این گذرگاه مسئولیت مبادله دستورالعمل ها و داده به یك آدرس خاص از حافظه را برعهده دارد.
حافظه ROM : از این نوع حافظه به منظور ذخیره دائم كد اشكال زدائی راه انداز ROM Monitor استفاده می*گردد . مهمترین وظیفه حافظه ROM ، تست و عیب یابی سخت افزار در زمان راه اندازی روتر و استقرار نرم افزار IOS از حافظه فلش به درون حافظه RAM می*باشد . برخی روترها دارای یك نسخه خاص و سبك تر از IOS می باشند كه می توان از آن به عنوان یك گزینه و منبع جایگزین در زمان راه اندازی روتر استفاده نمود .اطلاعات موجود در اینگونه حافظه ها را نمی توان حذف نمود و در صورت نیاز به ارتقاء ، می*بایست تراشه مربوطه را تعویض نمود .
اینترفیس ها :
اینترفیس ها مسئولیت اتصالات روتر به دنیای خارج را برعهده داشته و می توان آنان را به سه گروه عمده تقسیم نمود :
اینترفیس های مختص شبكه محلی : این نوع اینترفیس ها معمولا" یكی از گزینه های متفاوت اترنت و یا Token Ring می باشند . اینترفیس های فوق دارای تراشه های كنترلی خاصی می باشند كه منطق لازم برای اتصال سیستم به محیط انتقال را ارائه می نمایند . پیكربندی اینترفیس های فوق ممكن است به صورت ثابت و یا ماژولار پیمانه ای و قابل افزایش با توجه به نیاز باشد .
اینترفیس های مختص شبكه WAN : شامل اینترفیس های سریال ، ISDN و CSUs برگرفته از Channel Service Unit می باشد. همانند اینترفیس شبكه های محلی ، این نوع اینترفیس ها نیز دارای تراشه های كنترلی خاصی می باشند كه منطق لازم برای اتصال سیستم به محیط انتقال را ارائه می نمایند . پیكربندی اینترفیس های فوق ممكن است به صورت ثابت و یا ماژولار باشد .
اینترفیس های كنسول و كمكی : این نوع اینترفیس ها ، پورت های سریالی می باشند كه از آنان جهت پیكربندی اولیه روتر استفاده می گردد . پورت های فوق را نمی توان به عنوان پورت های شبكه در نظر گرفت و از آنان صرفا" جهت برقراری ارتباط از طریق پورت های ارتباطی كامپیوتر و یا مودم استفاده بعمل می آید.
منبع تغذیه : منبع تغذیه توان لازم برای عملكرد صحیح عناصر داخلی روتر را تامین می نماید . روترهای بزرگ ممكن است دارای چندین منبع تغذیه باشند . در روترهای كوچك منبع تغذیه ممكن است به صورت External باشد .

 

() نظرات